Jdi na obsah Jdi na menu
 


RINGSTAND Rs58c

 

Při pohledu na Ringstand 58c, známý jako „tobruk“, se mi vždy vybaví dvoumístné letadlo z I.světové války, kde byl střelec vybaven kulometem na otočném kruhu. O nějakých 25 let později využili Němci podobný systém na malém nenápadném pevnostním objektu. I když bylo vyprojektováno a postaveno množství variant pro nejrůznější zbraně, vyvstane původní-a nejrozříženější-varianta vždy na mysl zasvěceného bunkrologa. Objekty vyprojektované v severní Africe nalezneme na pobřeží Atlantiku od španělských hranic až téměř po polární kruh. Není proto překvapením, že k jejich výstavbě přistoupila Wehrmacht i při projektování OKH Stellung d2 v prostoru předválečné linie známé dnes jako MRU.

Ringstand Rs58c se v tomto prostoru vyskytuje pouze v základní podobě, tzn. jako kulometný objekt. V některých případech lze spekulovat o jeho použití jako pozorovatelny. Absence kruhu pro kulomet ale může být způsobena i jeho nedokončeností. Není ale jasné, zda funkce pozorovatelny vylučovala použití kulometu. Dosud nebyly nalezeny odvozené varianty-např. pro minomet nebo tankovou věž. Objev takového objektu by byl při současné úrovni poznání senzací.

Údaje o počtu vybudovaných Ringstandů se značně liší-počet kolísá od 200 do 400 objektů. Nižší údaj se zdá být v současné době (jaro 2012) pravděpodobnější. Bylo nalezeno 112 vybetonovaných objektů, 1 základová deska a 58 výkopů, což dává počet 171 stanovišť. Právě nález základové desky umožnil identifikaci výkopů pro další objekty. Počet objektů nebo jejich plánovaných stanovišť není určitě konečný. Nedávno jsme nalezli „tobruky“ v blízkosti PzW 817, tedy v místě, kde se neměly vyskytovat……

Umístění lze bohužel jen velmi obtížně předpokládat. Ve dvojicích se vyskytují na křídlech panzerwerků, nalezneme je i na místech pozorovatelen, napojené na zákopový ale systém i zcela samostatně. Badateli proto můžeme doporučit jedné: hledej, hledej a zase hledej……

V této sekci pochopitelně nenajdete přehled všech Ringstandů, které jsme nalezli a zdokumentovali. Taková databáze je příliš rozsáhlá a zaslouží si samostatnou databázi, tak jako naše „řopíky“. Přehled pouze upozorňuje na některé varianty současného stavu, stavebního provedení nebo umístění toho kterého objektu.